
Nedokučivi su putevi Gospodnji – nisam dovoljno mudar da izmislim neki tako pamtljiv citat, ali sam dovoljno pametan da ih preuzmem i plasiram kad smatram da su okolnosti primjerene. Nedokučivi su, dakle, ti putevi, koji nam s vremena na vrijeme priušte neko ugodno iznenađenje kojem su ni u najsmjelijim snovima nismo nadali. Potrebno je poklapanje… pa… jedno dvije stotine okolnosti da se takvo što dogodi. Recimo, da supruga i ja onaj najtopliji dio ljeta provodimo u Zagrebu, pa da praznik Oluje padne u ponedjeljak, što znači i produženi vikend, pa da za taj vikend nemamo uvjeta baciti se u more, pa da nismo toliko inertni – a inertnost je opća pojava, vrlo zarazna, u ovo doba – da ostanemo u dnevnoj sobi s uključenom klimom buljeći u tv, pa da nam se kćer baš taj dan vraća s mora, i treba izbjeći histeriju raspakiravanja i pakiranja za slijedeći odlazak, mogao bih i dalje, ali nema smisla.
Poanta je u ovome – zahvaljujući tim okolnostima zaputili smo se u Lonjsko polje, točnije u Čigoč, gdje su zajednički nastup imali Damir Kukuruzović i njegov Django Group te Paulus Schafer, gitaristički virtuoz iz Nizozemske. Nije to bilo prvi put da sam ih slušao i gledao na zajedničkom nastupu – bijah i u sisačkom Starom gradu i i malom Lisinskom krajem prošle godine – ali je ovo bilo drugačije, posebnije, moglo bi se reći i neponovljivo. No, da ne preskačem… I Kukuruzović i Schafer su članovi tog kulta, kulta gypsy swinga, koji prvenstveno njeguje baštinu romsko-belgijsko-francuskog genijalca Djanga Reinhardta, čovjeka koji je praktički izmislio taj žanr u periodu između dva svjetska rata spajajući romsku tradiciju i tada vrlo popularan swing. I postao je – vrlo važan podatak – prvi europski jazz glazbenik koji je u SAD, domovini jazza, postao popularan i imao je značajnu karijeru 's one strane', učeći učitelje. Od tada pa do dana današnjega žanr je ostao nepromijenjen – gypsy swing je vrsta glazbe u kojoj nema skrivanja, u kojoj virtuoznost glazbenika u prvom planu.
'Ovo je Paulusu kao da je doma, u ovakvom ambijentu on svira kad je s familijom…', dobacio je Damir u prolazu. 'Da, još otkako su mu gurnuli gitaru u ruke kad je imao pet godina', pomislio sam ja. Evo, još poneka riječ o tom dragom gostu – Paulus Schafer smatra se jednim od najtalentiranijih gitarista na planeti. Rođenjem je Sinti, to je romsko pleme koje posebno njeguje uspomenu na Djanga Reinhardta. A blizak rođak mu je, recimo, i Stochelo Rosenberg, još jedan virtuoz kojeg sam imao privilegiju vidjeti i čuti uživo. Vječito je na turnejama, i nastupao je na svim relevantnim festivalima gypsy swinga. Ovom je prilikom imao tri nastupa s Kukuruzovićem i Django Groupom, u Petrinji u sklopu festivala, u Čigoču i u Rovinju. Oni su, noćni tipovi, odmah sjeli u auto i iz Čigoča su krenuli prema Rovinju; dok sam ja mirno – relativno mirno s obzirom na dimenzije kreveta koje nešto zaostaju za onima koje imam doma, i s obzirom na količinu Starog Čarlija koju sam usuo u sebe tijekom dana, a noću je tendirala izlasku – u potkrovlju vrtio po glavi proživljeno.
Otkako sam posljednji put slušao ovu glazbenu kombinaciju – sad mi pada na pamet – nešto se ipak promijenilo. Nisam siguran je li ta promjena bitna ili nije, ali promjena svakako – jest. Damir i Django Group imaju najprodavaniji domaći album prvog dijela kalendarske godine. Ne samostalan, naravno, ali vrijedno je svakog respekta to što su kao prateći – ili partnerski – bend Zorana Predina na albumu 'Zoran pjeva Arsena' ostvarili taj rezultat. I Arsen se, eto, mogao obraditi u gypsy swing ruhu. U Čigoču smo, dakle, slušali autore najprodavanijeg domaćeg albuma godine, nije to mala stvar…! Iako nisu bili u kompletnom sastavu s albuma… A i njihov 'pravi' album je u pripremi – iz onih nekoliko razmijenjenih rečenica s Damirom shvatio sam da Schafer nije svirao samo pred publikom, nego i u studiju tijekom ovih nekoliko dana provedenih u Hrvatskoj – bit će tu dueta, nadigravanja i nadsviravanja. Četvrti album. Već? O, da, sjećam se davnih dana kad sam za rođendanski poklon dobio 'Green Hill', deset godina je prošlo. Sekunde i minute se vuku, godine lete. Tako je oduvijek bilo, tako je i sada.
I na kraju bih, u Damirovoj maniri, valjda je to postao moj uvjetovani refleks, trebao napisati koju riječ o sponzorima. Jesam li naglasio da je event u Čigoču bio besplatan? Nisam? Jest, nisu se naplaćivale ulaznice. E, pa, sponzori, hvala vam. Spomenuo sam na početku teksta da je ta večer bila 'neponovljiva'. Možda i nije; ponovilo se.